דף הבית אודות גיליונות קודמים כנסים וארועים רכישת מינוי צרו קשר Online first
כרך לח גיליון 4, דצמבר 1997
רשימת מאמרים
יורם דמבו
איריס לוין ורוברט ס' סיגלר
יוסף שורצולד ומיכל טור-כספא
שלמה דשן
גדעון מ' קרסל
יצחק פרידמן
אבישי אנטונובסקי

תמריץ וילי, לא סטחנוביזם: עבודה וקריירה בשירות הכלל בקיבוץ.

גדעון מ' קרסל

תיאוריית האיום המוכלל גורסת שדעות קדומות כלפי מהגרים קשורות לשלושה מקורות של איום נתפס שחווה האוכלוסייה הקולטת (ריאלי, סימבולי, ביךאישי) ולסטריאוטיפים נפוצים. שני גלי העלייה האחרונים, מרוסיה' ומאתיופיה, זימנו אפשרות לבחינתה של התיאוריה על מהגרים שהאיום מפניהם נבדל במובנים אחדים. הרוסים, בשל השכלתם הגבוהה וניסיונם הטכנולוגי, מעוררים חשש מתחרות על משאבים נדירים כמקורות פרנסה (איום ריאלי) ומהשפעות תרבותיות שליליות (איום סימבולי), ובשל הדימוי הסטריאוטיפי שלהם חוששים הישראלים מפני יחסי גומלין אתם (איום בין־אישי). האתיופים, שהשכלתם נמוכה וניסיונם הטכנולוגי מועט, מעוררים פחות איום ריאלי או סימבולי והדימוי הסטריאוטיפי שלהם אינו מעורר חשש מפני יחסי גומלין אתם. שיערנו אפוא, שישראלים יבטאו דעות קדומות קיצוניות יותר כלפי הרוסים מאשר כלפי האתיופים. עוד נבחנו התרומה היחסית של מקורות האיום, הסטריאוטיפים והצורך בשליטה חברתית להסבר השיבו על שלושה (N = 235) הדעות הקדומות כלפי העולים. סטודנטים ישראלים שאלונים (איום נתפס, סטריאוטיפים, דעות קדומות) הנוגעים לעולים מרוסיה ומאתיופיה ועל שאלון הבוחן צורך בשליטה חברתית. כמצופה, האיום הנתפס מפני הרוסים היה גבוה מהאיום הנתפס מפני האתיופים. אשר לסטריאוטיפים, בממד החברתי נמצאה הערכה חיובית יותר כלפי האתיופים, ואילו בממד ההישגי־אינטלקטואלי נמצאה הערכה חיובית יותר כלפי הרוסים. בהתאמה עם תיאוריית האיום המוכלל ביטאו הישראלים דעות קדומות קיצוניות יותר על הרוסים. מניתוחי תסוגה הוברר, כי השונות בדעות הקדומות הוסברה בעיקר על ידי הממד החברתי של הסטריאוטיפ, האיום הסימבולי והאיום הביךאישי. בניגוד לציפיות, האיום הריאלי לא תרם להסבר השונות בדעות קדומות, והצורך בשליטה חברתית הסביר שונות בדעות הקדומות כלפי האתיופים בלבד. הדיון הוקדש להשתמעויות תיאורטיות וחברתיות של הממצאים. דגש הושם על הסברים אפשריים לכך שהתרומה של האיום הריאלי הייתה זניחה, ולכך שצורך בשליטה חברתית נמצא קשור לדעות קדומות כלפי האתיופים בלבד.
גיליונות אחרונים
הודעות
סיום שיתוף הפעולה בין האו"פ לבין מכון סאלד בהוצאה לאור של כתב העת מגמות

שיתוף הפעולה בין מכון סאלד לאוניברסיטה הפתוחה בעניין ההוצאה לאור של כתב העת "מגמות" יגיע אל קיצו בדצמבר 2020. עד אז יראו אור שני גיליונות נוספים של כתב העת: נה1 ו-נה2. החל מינואר 2021 תחסם הגישה אל ארכיון הגיליונות הקודמים באתר. לשאלות ולבירורים ניתן לפנות אל: miri@szold.org.il

3/3/2020
קול קורא לגיליון נושא: חדשנות ויזמות טכנולוגית וחברתית במדינת הסטארט-אפ

7/14/2019
קול קורא לגיליון נושא: מקומות קדושים ב"ארץ הקודש"

4/10/2019
"זה בסדר שאישה משכילה יותר מגבר, אבל לא שהיא בעבודה קבועה והוא מתנדנד"

3/18/2019
איך משאירים חרדיות באקדמיה? הסטודנטית הביא הביתה מאמר עם המילה אבולוציה- בעלה התנגד שתחזור ללמוד

דה מרקר

5/10/2018
מחקר שפורסם בכתב-העת מגמות, בהוצ' האונ' הפתוחה ומכון סולד, בנושא אלימות פיזית בין בני-זוג (ונערך בשיתוף עם האונ' העברית)

פורסם בגלי צה"ל בתכנית משפחה גרעינית

3/6/2018
שיעמום הוא לא תמיד "סתם" שיעמום

פורסם בידיעות אחרונות

3/12/2017
מעריב | "שחררנו דעות קדומות": כך חיים 20 אלף ישראלים בגרמניה

ראיון עם פרופ' גד יאיר

1/4/2017
לא רק השכר: ההבדל האמיתי בין רופאים גברים לרופאות נשים

פורסם בוואלה

8/31/2016
ד"ר רעות שהם בתכנית סדר נשים

רשת א

8/29/2016
רווקים ורווקות באי החלטיות מתמשכת

רשת ב | שניים בשתיים

8/24/2016
דר' צמח אסיף, פסיכולוג קליני, מטפל זוגי מאונ' בר אילן- ערך מחקר על דפוסי קבלת החלטות בדייטים מספר מה מאפיין אנשים שמתקשים למצוא אהבה.

משפחה גרעינית גלי צה"ל

8/17/2016
ההיסטוריה מגיעה לאינטרנט

פורסם ב- IT Portal

8/9/2016
ריבוי תפקידים, קונפליקט תפקידים ותחושת דחק בקרב אמהות עובדות- מחקר חדש בכתב העת מגמות.

השיחה נערכה ברשת ב' צבע הכסף יומן הכלכלה- אוגוסט 2016

8/3/2016
מחקר חדש: לאמא השפעה מכרעת על בחירתה המקצועית של הבת

פורסם בזמנים בריאים בידיעות אחרונות

10/25/2015
מדבריו של מר אליעזר שמואלי בכנס מגמות בחקר החברה הישראלית באוקטובר 2015

כנס מגמות בחקר החברה בישראל, לציון 65 שנה לכתב העת "מגמות" התקיים באוקטובר 2015 מדבריו של מר אליעזר שמואלי יו"ר הועד המנהל של מכון סאלד מנכ"ל משרד החינוך לשעבר

10/15/2015